Zpět na umělce

ALBINO MBIE

Albino Mbie je oceňovaný hudebník, kytarista, zpěvák a skladatel, který se narodil v Maputo, hlavním městě Mozambiku, v zemi známou svým bohatým hudebním a kulturním dědictvím.

Jeho první hudební zkušenosti byly v řadě místních skupin s podomácku vyrobenou kytarou.  Svůj hudební talent pak ještě více rozšířil na Universidade Eduardo Mondlane v Mozambiku, kde studoval obor Music Education and Performance. Zde se také doslechl o hudební univerzitě Berklee College v Bostonu. Brzy se stal jedním z prvních studentů, kteří získali plné stipendium díky programu African Scholars. Absolvoval úspěšně v roce 2013.

V Berklee byl vystaven řadě hudebních vlivů, ale on sám se chtěl věnovat více jazzu. V konkurzu byl vybrán jako člen  Berklee Global Jazz Institute, kde se jeho hudební vize a umělecký směr více zformoval. Sále však cítil, že v jeho hudbě chybí tradice Mozambiku. S pomocí svých mentorů, Richardem Bonem a Lionel Loueke, dvěma nejvýznamnějšími africkými hudebníky v USA, začal tento nedostatek kompenzovat.

Současné tvorbě Albina Mbie se daří kombinovat mnoho nesourodých směrů do jednoho organického celku. Obsahuje jeho zkušenosti z Mosambiku, USA a mnoha dalších míst po celém světě. Mísí se v ní různé rytmy a hudební vzory a vytváří tak jedinečný Mozz-Jazz sound. I nadále chce Albino pokračovat ve spojení a zachycení energií různých hudebních tradic, aby vytvořil jednotný a originální hudební styl.

Albino Mbie vydal v červenci 2013 svoje první album s názvem „Mozambican Dance“ s 12 originálními skladbami s hudebníky z 16 zemí. Album bylo v roce 2014 oceněno několika mezinárodními cenami.

Více na www.albinombie.com